streda, 22. január 2025

PodnikaniePortal.sk

O podnikaní a financiách

Viete, čo je predmet podnikania? Tipy a triky, na čo si dávať pri jeho výbere pozor

Ak zakladáte firmu, musíte si vybrať predmet podnikania. Keďže ide o kľúčovú voľbu, nemali by ste ju brať na ľahkú váhu. Čo všetko brať pri rozhodovaní do úvahy, na čo si dať pozor a a čo si pod tým predstaviť – to všetko sa dozviete v nasledujúcom článku!

Viete, čo je predmet podnikania? Tipy a triky, na čo si dávať pri jeho výbere pozor
(zdroj: unsplash.com)

Nemusí byť len jeden

Predmet podnikania je činnosť, ktorej sa podnikateľ venuje za účelom dosiahnutia zisku, teda predávanie svojich výrobkov, tovarov alebo poskytovanie služieb. Každý podnikateľ musí dosahovať zisk z nejakej oblasti činnosti, takže by sa mal venovať aj nejakému predmetu podnikania. Môže to byť napríklad vedenie účtovníctva, kovoobrábanie, poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu,…

Predmet podnikania nemusí byť len jeden a väčšinou to tak aj je, pretože niektoré predmety podnikania na seba nadväzujú. Podnikateľ napríklad môže nielen prevádzkovať fitness centrum, ale súčasne v jeho priestoroch svojim zákazníkom aj predávať výživové doplnky.

Potrebujete pre svoje podnikanie nové vybavenie do kancelárie? V tom prípade vám určite odporúčame navštíviť https://www.kuponyzdarma.sk/, kde nájdete skvelé zľavy na nákup takmer čohokoľvek online.

Máte správne oprávnenie?

Dôvodov, prečo je potrebné si vybrať správny predmet podnikania, je hneď niekoľko. Najprv si musíte uvedomiť, že nikto nemôže podnikať bez získania oprávnenia alebo zápisu do nejakého registra alebo evidencie. V inom prípade môžete dostať pokutu.

Aby podnikateľ splnil podmienky, ktoré si vyžaduje konkrétna činnosť, musí k tejto činnosti správne priradiť predmet podnikania. Nie vždy je to jednoduché a niekedy môže byť náročné určiť, ktorý predmet podnikania prislúcha práve tej činnosti, ktorú plánujete vykonávať.

Pre tých, ktorí sú zamestnancami a chceli by popri svojom zamestnaní začať aj podnikať, je výber predmetu podnikania veľmi dôležitý. V tomto prípade je potrebné vedieť, či predmet podnikania zamestnanca nie je zhodný alebo veľmi podobný predmetu podnikania jeho zamestnávateľa. Ak by zamestnanec v pracovnom pomere chcel podnikať v predmete podnikania, v ktorom podniká aj jeho zamestnávateľ, musí s tým jeho zamestnávateľ súhlasiť.

Najčastejšie predmety podnikania na Slovensku

Začínajúci podnikatelia veľakrát rozmýšľajú, aké všetky predmety podnikania si dať zapísať. Samozrejmosťou je hlavná činnosť, ktorú chce podnikateľ vykonávať. Niekedy sa však oplatí zvažovať aj ďalšie, ktoré sa môžu v priebehu vášho podnikania ľahko vyskytnúť a je teda vhodné, aby ste ich pre tento prípad už mali zapísané.

Ak by ste sa chceli inšpirovať, k častým predmetom podnikania slovenských podnikateľov patrí napríklad kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (inak označované aj ako maloobchod), alebo iným prevádzkovateľom živnosti (tiež veľkoobchod). Potom je tu sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb, výroby, činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov, reklamné a marketingové služby, prieskum trhu a verejnej mienky alebo administratívne služby.

Podnikať môžete aj ako organizátor športových, kultúrnych a iných spoločenských podujatí či vykonávať mimoškolskú vzdelávaciu činnosť. Potom sú tu aj počítačové služby a služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov alebo prenájom hnuteľných vecí.

Keď ste si už predmet podnikania vybrali, budete v druhom kroku pravdepodobne potrebovať nakupovať vybavenie či podnikateľské potreby. Odporúčame pri tom využiť Alza zľavový kupón v prípade nákupu nejakej elektroniky, prípadne Martinus zľavu pri nákupoch v inej oblasti.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!