Najlepším spôsobom financovania sú vlastné usporené financie. Ak nemáte vlastné zdroje aspoň na nutné byrokratické poplatky, nenastal ešte ten správny čas na rozbehnutie podnikania. Našetrených by ste mali mať aspoň 1000 €. Tie vám pokryjú povinné zdravotné odvody a administratívne poplatky na začatie podnikateľskej činnosti.
Môžete si zvoliť „crowdfunding“
V zahraničí je veľmi obľúbený spôsob financovania „crowdfunding“, ktorý prebieha v rôznych alternatívach od charitatívnej podpory až po investičnú spoluúčasť. Najznámejší spôsob financovania je pôžička, ktorej podmienkou nadobudnutia je aspoň dvojročná podnikateľská história.
Na úver radšej zabudnite
Neodporúčame financovať podnikateľské činnosti bežným spotrebným úverom. Tento produkt nebol uvedený na trh s týmto účelom a okrem iného by ste preplatili aj na vysokých úrokoch. Riešením je skúsiť požiadať o mikropôžičku Slovak Bussiness Agency, ktorá je priamo dotovaná zo štátneho rozpočtu a v konečnom dôsledku funguje na takom princípe, ako keby ste si sám sebe požičali financie za zvýhodnený úrok.
Priestor na podnikanie
Aj tu treba rozlišovať hlavne medzi tým, či ponúkate na predaj produkt alebo služby. Tak či tak vhodnou alternatívou pre štart podnikania sú online verejné trhoviská, ktoré vás v konečnom dôsledku po zúčtovaní vyjdú menej ako prenajaté priestory. Ak máte predstavu vlastného miesta, musíte si ujasniť, či chcete predávať aj online. Kamenná predajňa nie je reprezentovaná len nákladmi, ktoré by vás čakali vo forme splátky za pôžičku alebo prenájmu. Je to aj množstvo legislatívnych náležitostí, ktoré musia podnikatelia spĺňať, aby k nim denne mohli zákazníci chodiť na nákupy.
Foto: ilustračné
Mohlo by vás zaujímať
Viete, čo je predmet podnikania? Tipy a triky, na čo si dávať pri jeho výbere pozor
Ako a kedy je potrebné použiť odstraňovač hrdze
Chystáte sa na svoj nový biznis plán? Pozor na tieto najčastejšie chyby!